Czytanie o każdej porze

Coraz częściej mówi się o tym, że kultura czytelnictwa upada. Czy to źle? Trudno ocenić. Z całą pewnością jednak Ci, którzy po książki sięgają, nie żałują tego kroku. Godziny spędzone na czytaniu to wiele emocji, intelektualnej satysfakcji i świetnej rozrywki. Po książkę szczególnie warto sięgnąć w okresie jesienno-zimowym. Jako że wielu z nas spędza większą część dnia przed komputerem, gdy tylko pozwala na to pogoda, najlepiej wyjść wieczorem na zewnątrz.

Dlatego leżenie na kanapie z lekturą, gdy można pobiegać albo pojeździć na rowerze – to niekoniecznie dobry pomysł. Choć oczywiście wiele zależy od indywidualnych preferencji i stylu życia. Niemniej jednak, jesienno-zimowa aura sprzyja czytelnictwu. Długi wieczór, na dworze ciemno, dlaczego by nie zapalić lampki i oddać się w spokoju lekturze? Kryminał, romans czy powieść obyczajowa mogą nam umilić wieczór. Książka zresztą to nie tylko rozrywka. W przeciwieństwie do telewizji czy radia, książka wymaga aktywnego odbioru.

To ważna różnica. Umysł nie rozleniwia się tak, jak podczas biernego śledzenia czy słuchania audycji. Aby zrozumieć, trzeba się skupić. Szczególnie łatwo to zauważyć, kiedy skupienia na chwilę nam zabraknie i nagle zorientujemy się, że tylko śledzimy tekst wzrokiem, nic z niego nie rozumiejąc. Oczywiście umysłowy wysiłek nie pozostaje bez wpływu na naszą kondycję intelektualną. Książka, poza dawaniem rozrywki, jest więc również dobrym treningiem dla „szarych komórek”.

Warto o tym pamiętać.