Czytanie rozwija wyobraźnię

Stwierdzenie, że „czytanie rozwija wyobraźnię”, jest na tyle powszechne, że może wydawać się wręcz banalne. Oczywiście, z pewnością bardziej stymuluje kreatywność czytelnika niż oglądanie nawet najbardziej skomplikowanych filmów czy granie w wymagające polotu gry komputerowe.

Dobrze jest pamiętać, że na tym polu to, czy sięgniemy po papierowe wydanie książki, czy po audiobooka, nie stanowi żadnej różnicy. Zarówno jedna, jak i druga forma zapoznawania się z literaturą nie stawia przed czytelnikiem gotowych rozwiązań.

Niezależnie od tego, czy słuchasz książki, czy ją czytasz – zawsze to twój umysł odpowiada za obrazy, które ujrzysz w swojej głowie, poznając kolejne treści. Nie wierzysz? Pomyśl o tym, dlaczego czyta się książki małym dzieciom.

Nie chodzi tu tylko o to, by spędzać razem czas, budować bliskość i wskazywać dobre nawyki, ale to także pierwszy etap rozwijania wyobraźni w czasie, kiedy maluch sam jeszcze nie potrafi czytać. Największym zabójcą czytelniczej wyobraźni jest oglądanie adaptacji filmowych jeszcze zanim zdecydujemy się sięgnąć po książkę.

Racząc się dziełami w tej właśnie kolejności, pozbawiamy się szansy wyobrażenia sobie poszczególnych bohaterów czy sytuacji.

www.ealergia.com.pl