Rola Facebooka w rozpowszechnianiu informacji w Internecie

Coraz większą rolę w rozpowszechnianiu informacji pełnią internetowe portale społecznościowe Czasem zdarza się, że kupujemy jakąś gazetę lub czasopismo tylko dlatego, bo ktoś znajomy nam powiedział, że znajdziemy w nim artykuł na bardzo interesujący nas temat. Bardzo podobnie jest w Internecie, gdzie źródłem informacji są strony informacyjne.

Często nie mamy czasu śledzić ich na bieżąco, ale dzięki portalom społecznościowym takim jak Facebook możemy się dowiedzieć o najciekawszych artykułach. Nasi znajomi sami publikują na Facebooku linki odsyłające do ich zdaniem szczególnie ciekawych artykułów, które warto przeczytać.

Także same redakcje internetowych serwisów informacyjnych zakładają własne profile na Facebooku i innych portalach społecznościowych, aby dzięki nim zamieszczać linki odsyłające do najciekawszych artykułów na ich stronach. Ponieważ Internet to przestrzeń nieskończona, której nie da się samemu przejrzeć, powstały też portale społecznościowe o charakterze generatorów treści.

W Polsce przykładem takiego portalu jest serwis Wykop.pl, którego użytkownicy dzielą się z pozostałymi ich zdaniem najciekawszymi treściami odnalezionymi w internetowym świecie.