Rola Facebooka w rozpowszechnianiu informacji w Internecie

Coraz większą rolę w rozpowszechnianiu informacji pełnią internetowe portale społecznościowe Czasem zdarza się, że kupujemy jakąś gazetę lub czasopismo tylko dlatego, bo ktoś znajomy nam powiedział, że znajdziemy w nim artykuł na bardzo interesujący nas temat. Bardzo podobnie jest w Internecie, gdzie źródłem informacji są strony informacyjne.

Często nie mamy czasu śledzić ich na bieżąco, ale dzięki portalom społecznościowym takim jak Facebook możemy się dowiedzieć o najciekawszych artykułach. Nasi znajomi sami publikują na Facebooku linki odsyłające do ich zdaniem szczególnie ciekawych artykułów, które warto przeczytać.

Także same redakcje internetowych serwisów informacyjnych zakładają własne profile na Facebooku i innych portalach społecznościowych, aby dzięki nim zamieszczać linki odsyłające do najciekawszych artykułów na ich stronach, opisujące ich produkty, np. profile ze stali nierdzewnej. Ponieważ Internet to przestrzeń nieskończona, której nie da się samemu przejrzeć, powstały też portale społecznościowe o charakterze generatorów treści.

W Polsce przykładem takiego portalu jest serwis Wykop.pl, którego użytkownicy dzielą się z pozostałymi ich zdaniem najciekawszymi treściami odnalezionymi w internetowym świecie.