Wsparcie rozwoju przedsiębiorstw

Rozwój firm to obszar dofinansowania, który kojarzy się ze środkami z UE w pierwszej kolejności. Projekty tego rodzaju są z reguły najmocniej nagłaśniane a młodzi przedsiębiorcy z wypiekami na twarzy składają wnioski i śledzą terminy. Unijna kasa pozwala na naprawdę dobry start, jeśli środki zostaną właściwie wykorzystane.

Wiele osób jest w stanie rozkręcić firmę tylko dzięki unijnym dotacjom. Dlaczego jednak UE pomaga „prywaciarzom”? Czy pieniądze europejskiego podatnika powinny być przeznaczane na wsparcie polskich firm? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Dobrze prosperująca firma to źródło zysków dla budżetu państwa, a w konsekwencji i Unii Europejskiej.

Wspólnota nie rozdaje pieniędzy charytatywnie. Dofinansowania należy traktować jako rodzaj inwestycji – np. w Twoją firmę.

UE akceptując projekt, uznaje go za dobrą inwestycję i dlatego przeznacza środki na Twoje przedsiębiorstwo. W ramach dofinansowania wskazać można także projekty mające bardziej ogólne cele, np. wsparcie Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego albo wspieranie funduszy kapitału podwyższonego ryzyka.