Dieta dla sportowca – o czym warto wiedzieć?

Z roku na rok przybywa osób, które podejmują regularną aktywność fizyczna. Nawet rekreacyjne uprawianie sportu wymaga jednak od nas odpowiedniego przygotowania. Mowa tutaj jednak nie tylko o właściwym sprzęcie czy ubraniu, lecz również o odpowiedniej diecie. Rekreacyjne uprawianie dyscyplin sportowych wciąż wymaga bowiem od nas tego, by dostarczyć organizmowi materiałów budulcowych oraz regeneracyjnych. Warto zdawać sobie więc sprawę z tego, że aktywność fizyczna dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie naszego organizmu na kalorie i różnego rodzaju składniki odżywcze. Nawet sportowiec amator powinien więc wiedzieć, jak dobrze skomponować swoją dietę oraz jakie produkty powinny się w niej znaleźć – pamiętając przy tym, że dieta to zawsze kwestia mocno indywidualna. To, jak ta dieta będzie konkretnie wyglądała, zależy bowiem od wielu różnych czynników, w tym na przykład od rodzaju czy intensywności podejmowanego przez nas wysiłku fizycznego.

W wielu przypadkach nie jest bowiem konieczna jakaś drastyczna zmiana sposobu odżywiania – dotyczy to tych osób, które ćwiczą w sposób rekreacyjny i nie planują modelowania swojej sylwetki czy zrzucania kilogramów. Inaczej sprawa wygląda jednak wtedy, jeśli naszym celem jest zwiększenie masy mięśniowej. To właśnie z tego powodu jedną z podstaw diet dla sportowca stanowią produkty węglowodanowe, które często określa się mianem najlepszego paliwa energetycznego dla naszego organizmu. Prócz tego, w jadłospisie powinny też znaleźć się spore ilości białka.

Jadłospis osoby aktywnej – na co zwrócić uwagę?

Nie ma wątpliwości, że jadłospis osoby aktywnej powinien zawierać sporo węglowodanów oraz białka. Te pierwsze zapewniają nam energię, a będą to przede wszystkim:

  • produkty pełnoziarniste,
  • kasze,
  • płatki owsiane,
  • warzywa,
  • owoce (na przykład jabłka i pomarańcze).

Z kolei jeśli chodzi o białko to stanowi ono głównie materiał energetyczny oraz budulcowy, dlatego też bardzo istotne jest, aby pamiętać o nich w swojej diecie.

Choć wysiłek fizyczny sprawia, że zwiększa się nasze zapotrzebowanie na białko to największe ilości powinniśmy dostarczać organizmowi jeszcze przed rozpoczęciem treningu. Ważnym aspektem jest także to, by białko pochodziło z różnych źródeł jak na przykład mleko, ser, jajka czy mięso i wędliny. Prócz tego wszystkiego w jadłospisie sportowca nie może zabraknąć także takich produktów, które są bogate w witaminy oraz minerały. Wiele osób wprowadza do diety także różnego rodzaju suplementy diety, które rzeczywiście mogą dobrze wpłynąć na efektywność treningu, lecz nie zawsze pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. W związku z tym dobrym pomysłem jest zasięgnięcie rady specjalisty – dietetyka bądź lekarza – z pomocą którego będziemy w stanie stworzyć odpowiednią dla nas dietę. Jest to niezwykle ważna kwestia, dlatego też warto o nią zadbać. Nie można również zapominać o tak istotnej sprawie jak właściwe nawadnianie się podczas treningów – odpowiednie nawodnienie organizmu to kluczowa kwestia.

płetwy